Novi put Jagodina - Нови Пут Јагодина

novi put jagodina nedeljnik
Yellow Pages Co. - Srpski poslovni imenik
  Добродошли на незваничну интернет презентацију вашег недељника 'НОВИ ПУТ' - Нови пут 24 сата са Вама. Најтиражније недељне новине у Поморављу, Ресави и Левчу.  
Ovo je Nezvanična Internet Prezentacija
Ovaj sajt se više ne ažurira i ostaće vidljiv na internetu kao istorijski dokaz kako je nekad izgledao prvi online portal Nedeljnika Novi Put !!!

Novi put Jagodina - Нови пут Јагодина
 
 

Mesec: Godina:

 

ЂУРИ СЕ ПРИДРУЖУЈЕ И МЕДВЕДИЦА

МЕДВЕД ВРАЋЕН НА ЈУЖНИ КУЧАЈ

 

news image

Пројекат враћања мрког медведа на падине Јужног Кучаја за сада се реализује како треба. Медвед Ђура допремљен је са Таре и већ се аклиматиозвао и почео да обележава територију у рејону Јужног Кучаја.
–Са Валкалуца је за неколико дана прешао 15 километара до Јаворка – прича Небојша Лукић, референт за лов у Шумском газдинству Јужни Кучај. – Ту смо га лоцирали и бацили му храну и посластице. Потом је прешао у Бољевачки део, па је сишао до Грзе, ту је већ аларм почео да ради, јер је реч о туристичком насељу.Затим се вратио до Пасуљанских ливада и Троглан баре и заспао у некој пећини. Није га било месец дана, а пре пет дана појавио се на Јаворку. Женка која треба да дође имаће уграђен систем за сателитско праћење, па ћемо га лакше лоцирати, када се њих двоје упознају.
Медвед Ђура је тежио 103 килограма када је ухваћен и његова старост процењена је на 18 месеци. Према првобитној идеји медведа је требало допремити из Словачке, али се од те намере одустало, јер су медведи из те државе генетски орјентисани да нападају домаће животиње, а домаћи да посећују уређена хранилишта. За Ђуру и његову будућу породицу направљена су три хранилишта и пет ловачких чека са хранилиштима, као и кавез за траспорт.
– Ђура је одличан борац. Знали смо да су медведи опасни. Радник Србија шума Ненад Тодоровић је морао два пута да испаљује успављујућа средства из непосредне близине да би се Ђура успавао и припремио за пут. Када је допремљен, поставили смо кавез на средину ливаде, а наше аутомобиле поставили са стране. Медведу смо оставли брисани простор да дође до шуме. Очекивали смо да после наркозе буде дезорјентисан и да опрезно изађе из кавеза. Међутим Ђура је полетео на врата кавеза и буквално их развалио. У налету он се устремио на нас и морали смо да потражимо спас у аутомобилима или на крову. Он је оставио свој печат на вратима аутомобила две рупе од очњака, при покушају да дохвати једног од нас, прича Лукић догодовштину са Ђуриног пуштања на слободу.
Рејон планина Јужни Кучај био је пре једног века познато станиште медведа. Медведи су долазили са Старе планине. Међутим, када почело интензивно гајење стоке, медвед је почео да смета сточарима. Сада има све мање стоке и сточара, па је повољан период за враћање медведа. Последњи медвед званично је одстрељен 1984. године, а трагови медведа губе се почетком 90. година прошлог века. Министарства науке и животне средине и пољопривреде у сарадњи са Шумским газдинством Јужни Кучај покренула су прошле године пројекат враћања медведа на падине Јужног Кучаја. У томе главну стручну реч имају асистент на Билошком факултету мр Душко Ћировић и виши кустос Природњачког музеја мр Милан Пауновић. Оперативци на терену су запосљени у Шумском газдинству Јужни Кучај. Вредност пројекта је 2.500.000 динара, а трошкове деле министарство и шумско газдинство.
А. Ђ.

ПИОНИРСКИ ПОДУХВАТ
Пионирски подухват враћања медведа на традиционална станишта још нико није радио у Србији. Требало је ухватити медведа, увести у евиденцију и неозлеђеног транспортовати 350 километара. За то треба обезбедити услове, а најважнији су безбедност екипе и медведа. Медвед је ухваћен на „кандску клопку''. Сајла дебела сантиметар, везана за букву. Сама клопка компензује трзаје медведа и спечава се повреда животиње. Клопка је постављена на стазу којом се медведи крећу до хранилишта. Медвед није толико опрезан, а стаза је уређена да медвед нагази на клопку.

МЕДВЕДИ СУ УГРОЖЕНИ
Процена биолога је да у планинама Србије живи око 60 медведа. До пре неколико деценија било их је преко 100. Највећа популација мрког медведа је на југозападу Србије на Тари. Претпоставља се да ту живи око 30 медведа.

ЖУТА МАРКИЦА
Ђура је једини медвед у Србији који има жуту маркицу. Обележен је приликом хватања и убудуће ће ловочувари моћи по томе да га препознају. У Србији је забрањен лов на медведе и упозорења су послата свим ловачким друштвима у Поморављу.


Arhiva vesti...

 
 
Novi put Jagodina
Novi put Jagodina - Нови пут Јагодина
© Сва права задржана Агенција Аутентик Јагодина