Novi put Jagodina - Нови Пут Јагодина

novi put jagodina nedeljnik
Yellow Pages Co. - Srpski poslovni imenik
  Добродошли на незваничну интернет презентацију вашег недељника 'НОВИ ПУТ' - Нови пут 24 сата са Вама. Најтиражније недељне новине у Поморављу, Ресави и Левчу.  
Ovo je Nezvanična Internet Prezentacija
Ovaj sajt se više ne ažurira i ostaće vidljiv na internetu kao istorijski dokaz kako je nekad izgledao prvi online portal Nedeljnika Novi Put !!!

Novi put Jagodina - Нови пут Јагодина
 
 

Mesec: Godina:

 

ФЕШТА ПИСАНЕ РЕЧИ

У ЈАГОДИНИ ОДРЖАН 23. КЊИЖЕВНИ ФЕСТИВАЛ „СРПСКО ПЕРО”

 

news image

Протеклог викенда у Јагодини је, поводом Видовдана, по 23. пут одржан књижевни фестивал „Српско перо” који је организовао Савет Фестивала у сарадњи са Народном библиотеком Јагодине а под покровитељством Скупштине града Јагодине.
У току три дана ове гласовите манифестације одржан је низ квалитетних програма и уручене су чак три књижевне награде - „Српско перо”, „Златни Орфеј” и „Поморавски Орфеј” чиме се још једанпут потврдило да је ово не само најугледнија и најпопуларнија омладинска књижевна манифестација на српским духовним просторима, него и један од најквалитетнијих књижевних фестивала уопште.
Све похвале заслужују организатори, али барем исто толико и Скупштина града Јагодине која је несебично помогла ову угледну манифестацију у ситуацији када је, због умањеног функционисања Владе Србије остала без подршке Министарства за културу Владе Србије које, иначе, већ деценију и по помаже овај гласовити Фестивал.
„ВИДОВДАНСКО ВЕЧЕ” ЗА ПАМЋЕЊЕ
Прошлог четвртка, прве вечери Фестивала, одржана је промоција књиге „Лепо и добро” јагодинског песника, новинара и ТВ продуцента Златка Петровића, потом традиционално „Видовданско вече” и уручена књижевна награда „Поморавски Орфеј” коју, у оквиру Фестивала, додељује Удружење књижевника Србије, Подружница за Поморавски округ.
Пре тога, бројне посетиоце који су, и поред велике врућине, напунили салу Народне библиотеке, поздравила је Светлана Стевановић, уредник редакције уметничког и књижевног програма Народне библиотеке Јагодине, која је нагласила да се ради о изузетно значајном књижевном фестивалу који је већ надрастао и српске оквире.
23. књижевни фестивал „Српско перо” званично је прогласио отвореним Добрица Милићевић, угледни књижевник, новинар, публициста и ТВ редитељ, који је у елоквентном и ефектном излагању подсетио на богат историјат Фестивала и његов значај у књижевном животу Србије.
Он је истакао да су се досадашњи лауреати, као по правилу, касније верификовали у челна имена српске литературе као Драган Јовановић Данилов, Петар В. Арбутина, Дејан Богојевић и други, поменуо низ угледних књижевника који су учествовали на округлим столовима и књижевним портретима (покојни Брана Петровић и Милорад Блечић, академици Драгослав Михаиловић и Адам Пуслојић, Предраг Марковић, Александар Баљак, Слободан Павићевић и други и затим набројао досадашње добитнике награде „Златни Орфеј” међу којима су и таква имена као што су мр Срба Игњатовић, Радомир Андрић, Зоран Богнар, Предраг Богдановић Ци итд. и закључио да је реч о манифестацији која је један од брендова културе Јагодине.
Потом је Бајо Џаковић представио књигу „Лепо и добро” Златка Петровића коју су објавили Народна библиотека Јагодине и Удружење књижевника Србије, Подружница за Поморавски округ.
Џаковић је нагласио да је реч о изузетно квалитетној књизи која је наишла на одличан пријем у јавности и додао да у њој има чак и антологијских песама које ће наџивети и аутора и време у коме су настале. Он је констатовао да је реч о специфичној лирици која зрачи топлином и љубављу, али и академски култивисаном рефлексијом и латентним модернистичким изразом.
Онда је одржано традиционално „Видовданско вече”, које се у оквиру Фестивала одржава близу две деценије и увек је посвећено Косову и једном од највећих српских духовних, религиозних и народних празника.
Стиховима поменуте тематике представили су се познати поморавски песници Милорад Радуновић, Рада Стефановић, Драгољуб Јевремовић, Ђорђе Петковић, Радивоје Миладиновић, Миомир Лакићевић, Мира Антић, Слободан Ивановић, Раде Милосављевић, Борислав Бора Благојевић, Душан Аничић, Милка Ижогин, Војислав Трумпић и Бајо Џаковић и њихови дирљиви стихови наишли су на одушевљење бројних посетилаца.
На крају ове вечери Слободан Жикић, председник Удружења књижевника Србије, Подружнице за Поморавски округ, уручио је књижевну награду „Поморавски Орфеј” за 2007. годину Ковиљки Смиљковић за роман „Трагови” који је од стране жирија (Слободан Жикић, Бајо Џаковић и Миомир Нешић) проглашен за најбољу књигу поморавских књижевника објављену у прошлој години.
Жикић је нагласио да десети роман десетог лауреата овог престижног признања поседује специфичну композицију и презентира једноставно и изворно приповедање које досеже до завидног артистичког нивоа.
ЕЛИТА МЛАДИХ ПИСАЦА
Друге фестивалске вечери у Гимназији „Светозар Марковић” у Јагодини академски вајар Драгослав Марковић отворио је самосталну изложбу слика под називом „Стварно или имагинарно З” књижевника и ликовног уметника Дејана Богојевића из Ваљева, који је, иначе, пре неколико година био победник „Српског пера” и који се сматра једним од предводника актуелне млађе српске литературе, а успешан је и као ликовни уметник пошто је, до сада, имао више од 20 самосталних изложби у земљи и иностранству.
Марковић је, поред осталог, рекао да је реч о уметнику који не претендује да се бави такозваним великим сликарством - већ жели да се његове слике читају, као и књиге и тако проникне у смисао особеног ликовног света. Додао је да је Богојевић склон графичком изразу где доминира линија, али да у његовој уметности има и трагова поп-арта, брут-арта и симболизма. Његова уметност је пример, како је Марковић нагласио, односа писца према ликовности и по том поступку је необично занимљив. Такође, Богојевићеву уметност краси смела, необична и интересантна композиција и један спонтани израз који не подлеже правилима.
После тога у Народној библиотеци Јагодине одржано је финално вече најуспешнијих младих српских писаца. Светлана Стевановић, уредник редакције књижевно - уметничког програма Народне библиотеке Јагодине подсетила је да је на овогодишњи конкурс стигло близу 500 радова од више од 150 аутора из свих крајева Србије, али и Републике Српске, Швајцарске, Холандије и других земаља.
Одлуком стручног жирија који су сачињавали књижевници Петар В. Арбутина, као председник и Слободан Жикић и Бајо Џаковић, као чланови, награда „Српско перо 2008.” припала је Ивану Лаловићу, афирмисаном младом књижевнику из Београда за песму „Рођење”, а у финале су се пласирали још и Златко Васић из Апатина, Данијела С. Богојевић из Ваљева, Андрија Б. Ивановић из Мајданпека, Марко Тасић из Београда, Илија Степановић из Крагујевца, Лана Басташић из Бањалуке, Никола Живановић из Крагујевца, Марија Вељковић из Пирота и Живојин Ракочевић из Грачанице, и они су се одабраним песмама, причама и есејима у најлепшем светлу представили јагодинској књижевној публици која се још једанпут уверила да се ради о репрезентима младе српске литературе и да за будућност српске књижевности не треба бринути, јер млађе генерације, поред неопходног талента, поседују и незаобилазну ерудицију и прате актуелна књижевна кретања.
У име жирија говорио је председник Петар В. Арбутина и подсетио да је и сам пре готово 15 година био победник овог Фестивала, што му је, како је нагласио, означило прекретницу у књижевној и животној каријери и заувек га задржало у сферама књижевности.
Додао је да су чланови жирија имали веома тежак и одговоран задатак и изразио уверење да су га обавили на најбољи могући начин, мада су одлучивале нијансе - осим у случају победника Ивана Лаловића чија се песма „Рођење” по квалитету убедљиво издвојила.
Један од најбољих српских књижевних критичара данашњице у веома неконвенционалном излагању запазио је да су књиге биографије писаца, а награде и признања биографије и књига и њихових аутора и на крају додао да је посебно везан за Јагодину у коју често и радо долази.
Књижевну награду „Српско перо 2008” лауреату Ивану Лаловићу уручио је Милан Јаковљевић, председник Савета Фестивала, Слободан Жикић уручио је награду Подружнице УКС-а за Поморавски округ Златку Васићу из Апатина, Верица Коларик награду „Кола српских сестара Јагодине Илији Степановићу из Крагујевца, Петар В. Арбутина награду часописа „Акт” Андрији Б. Младеновићу из Мајданпека, а Бајо Џаковић награду недељника „Нови пут” Марку Тасићу из Београда. Лауреату је припала новчана награда и књига, а остали су награђени књигама, док су сви финалисти награђени веома укусно одштампаним Повељама које је по замисли дизајнера Саше Селаковића одштампала штампарија „Златна књига” из Јагодине.
„КУЛТ СВЕТЕ ПЕТКЕ” И „ЗЛАТНИ ОРФЕЈ”
Трећег, завршног дана Фестивала, јавности је представљена изузетна књига познатог јагодинског писца, новинара и публицисте Никодија Спасића - „Култ Свете Петке”, а потом је одржан књижевни портрет посвећен мр Миљурку Вукадиновићу, који се сматра једном од најоригиналнијих појава у савременом српском песништву и једним од предводника клокотризма о коме је говорио угледни књижевни критичар и књиженик мр Душан Стојковић. После тога Бајо Џаковић, председник Извршног одбора Фестивала, уручио је Вукадиновићу књижевну награду „Златни Орфеј” чиме је 23. књижевни фестивал „Српско перо” окончан.
У веома занимљивом излагању Никодије Спасић објаснио је да је за четири године ходочашћа по Србији обишао свих 77 храмова посвећених Света Петки, што је изазвало велику пажњу бројних посетилаца.
Спасић је говорио о великој Светитељки и њеном претходном животопису и појаснио да она ужива изузетно поштовање и у Румунији и у Бугарској, а потом је, уз своје карактеристичне коментаре, читао и одломке из ове, заиста изузетне, књиге о којој је „Нови пут” већ писао, а која је за кратко време изазвала велику пажњу и читалаца и медија. Вероватно и зато што је не само врхунски литерарни доживљај, већ и због чињенице да је прва књига таквог типа у Срба, а добро је познато колико је Света Петка уважавана у српском народу - а посебно код жена.
После тога одржан је књижевни портрет посвећен мр Миљурку Вукадиновићу, књижевнику из Београда о коме је веома аналитично говорио књижевни критичар мр Душан Стојковић.
Миљурко Вукадиновић (55) је једна од најоригиналнијих појава у савременом српском песништву. Пише поезију, прозу и есејистику и преводи са румунског. Био је секретар Књижевне омладине Србије и уредник тадашње елитне едиције „Пегаз” и активно деловао у клокотризму. Потом је скоро две деценије провео у Букурешту као лектор српског језика тамошњег Универзитета. Објавио је више од 20 књига и превео многа дела наших писаца на румунски језик, као и петнаестак књига румунских писаца на српски језик и учинио много на зближавању српске и румунске културе.
У веома аналитичном излагању мр Душан Стојковић говорио је и о специфичним карактеристикама Вукадиновићеве поезије као што су модерност израза, особена песничка визура и хумор и запазио да је Миљурко Вукадиновић непрестано био у самом језгру модерне српске поезије, а лауреат је песмама из књиге „Еп о Шљивамешу” изазвао низ аплауза бројних посетилаца ове успеле вечери.
На крају, Бајо Џаковић је уручио књижевну награду „Златни Орфеј”, која се састоји од уникатне повеље и новчаног износа, деветом лауреату овог престижног признања чиме је 23. књижевни фестивал „Српско перо”окончан. По општим оценама овогодишње „Српско перо” одлично су организовали чланови Савета Фестивала у сарадњи са Народном библиотеком Јагодине и под покровитељством Скупштине града Јагодине, а о Фестивалу су извештавали готово сви значајнији српски медији.
Н. П.


Arhiva vesti...

 
 
Novi put Jagodina
Novi put Jagodina - Нови пут Јагодина
© Сва права задржана Агенција Аутентик Јагодина